INFORMACJA

Od 1 stycznia 2023 r. wszelkie aktualne informacje związane z funkcjonowaniem naszej Szkoły
publikowane będą na nowej stronie na portalu gov.pl. pod adresem:
https://www.gov.pl/plastykkrosno

Arrow up
Arrow down
Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

"Beskidzkie Strumyki"

Na przełomie 2001 i 2002 roku uczestniczyliśmy w projekcie "Beskidzkie Strumyki".

Program "Beskidzkie Strumyki" miał na celu pomoc edukacyjną dzieciom z gimnazjów na terenach wiejskich, a także aktywizację społeczną młodzieży ze szkół średnich w powiecie jasielskim oraz krośnieńskim i właśnie młodzież ze szkół średnich stała się inicjatorem i wykonawcą działań na rzecz gimnazjalistów. Przez kilka miesięcy około 60 uczniów ze szkół średnich uczyło się jak pomagać innym i jednocześnie realizowało projekty edukacyjne w kilku gimnazjach.

 

"PLASTUŚ"

Projekt "Plastuś" został stworzony przez pięć uczennic z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie. Zgodnie z zainteresowaniem grupy, projekt ten dotyczył przeprowadzenia warsztatów plastycznych z udziałem uczniów z Gimnazjum w Besku. W warsztatach wzięło udział 15 osób w wieku 15 lat.

Głównym celem projektu było pobudzenie zainteresowań plastycznych wśród młodszych koleżanek i kolegów poprzez zajęcia z rzeźby, malarstwa i rysunku. Ponadto, wśród celówprojektu było: zapoznanie gimnazjalistów z funkcjonowaniem szkoły średniej, przełamanie barier środowiskowych oraz kontakt ze starszymi kolegami ze szkoły plastycznej.

Uczennice PLSP chciały również przedstawić gimnazjalistom Krosno jako "mały Kraków", a trakże zainteresować ich zabytkami i historią miasta.

Projekt został zrealizowany w dniach: 13, 20, 27 i 28 kwietnia (czas trwania zajęć od 10.00 do 13.00). Pierwszego dnia warsztatów gimnazjaliści zwiedzili szkołę PSLP wKrośnie, a później uczestniczyli w zabawach integracyjnych, mających na celu zapoznanie się gimnazjalistów z prowadzącymi warsztaty. Następnie rozpoczęła się praca w glinie,dzięki której uczestnicy zdobyli podstawowe umiejętności rzeźbiarskie, a także po raz pierwszy mieli kontakt z materiałem rzeźbiarskim. W przerwie, uczestnicy mieli czas naposiłek i krótki odpoczynek. Później odbyła się projekcja filmu dotyczącego życia i twórczości postimpresjonisty Henri Toulusa Lautreca.

Na następne spotkanie przygotowane zostały warsztaty rysunkowe. W ramach zajęć uczestnicy poznali prace przy sztalugach. Gimnazjaliści rysowali przygotowaną wcześniej martwą naturę. Kolejnym punktem warsztatów było oglądnięcie archiwalnych prac absolwentów szkoły.

Jedno ze spotkań uczennic "Plastyka" z gimnazjalistami odbyło się na zabytkowym rynku w Krośnie. Młodzież zwiedziła m. in. zabytkowe kościoły, Biuro Wystaw Artystycznych i Muzeum Rzemiosła Artystycznego. Podsumowaniem warsztatów był aneks, który został zrealizowany 28 kwietnia w Gimnazjum w Besku. W tym dniu, gimnazjaliści wykonali z lnianego sznurka "pajęczynę wspomnień", butelki oklejane plasteliną oraz karykatury nauczycieli uczących w Gimnazjum w Besku.

Namacalnymi efektami warszatów są rzeźby przedstawiające muzykantów, prace malarskie, autoportrety, studia martwej natury i dekoracyjne butelki. Prace, które powstały podczaswszystkich warsztatów, ozdobiły korytarze i klasy gimnazjum.

Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę dotyczącą historii Krosna, a także poznali pracę krośnieńskich rzemieślników. W BWA mieli możliwość obejrzenia prac dyplomowych tegorocznych absolwentów PLSP.

Działanie podęte przez uczennice "Plastyka" były możliwe dzięki współpracy z Dyrekcją Gimnazjum w Besku oraz dzięki pomocy Dyrekcji PLSP w Krośnie.

Uczennice realizujące projekt "Plastuś" uważają, że dzięki przeprowadzonym warsztatom nauczyły się pracy w grupie oraz z młodzieżą. Dodatkowe umiejętności, jakie udało się uzyskać członkom grupy, to planowanie budżetu i harmonogram zajęć. Warsztaty plastyczne dały nam dużą satysfakcję, a umiejętności, które posiadłyśmy, mamy nadzieję zostaną wykorzystane w wielu innych inicjatywach społecznych - potwierdzają.

 

Informacje o projekcie:
Nazwa projektu: "Plastuś"
Grupa: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, ul. Lewakowskiego 47, 38-400 Krosno
Skład grupy: Ola Smerecka, Kamila Pawłucka, Marzena Rostkowska, Magda Niedziela, Ewelina Tyczkowska
Opiekun grupy: Teresa Makiel
Budżet projektu: 930 zł, w tym:
770 zł - dotacja rzeczowa w ramach projektu "Beskidzkie Strumyki",
160 zł - wkład własny.

 

beskidzkie strumyki beskidzkie strumyki


beskidzkie strumyki beskidzkie strumyki


beskidzkie strumyki

Jesteś tutaj: Home Z pamiętnika dyrektora "Beskidzkie Strumyki"

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.