INFORMACJA

Od 1 stycznia 2023 r. wszelkie aktualne informacje związane z funkcjonowaniem naszej Szkoły
publikowane będą na nowej stronie na portalu gov.pl. pod adresem:
https://www.gov.pl/plastykkrosno

Arrow up
Arrow down
Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

Dwa dni w Krakowie

Piękne październikowe dwa dni młodzież naszej szkoły spędziła w Krakowie. W pierwszym dniu uczniowie klas: I, II, III i IV zwiedzali wystawy stałe i czasowe w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego były to: ekspozycja prac Tamary Łempickiej- artystki XX w. wystawa „Nowy Początek, Modernizm w II RP”, prezentacja wybranych dzieł XX+ XXI w Galerii Sztuki Polskiej oraz wystawa w Galerii Rzemiosła Artystycznego. Na wystawach w Gmachu Głównym każdy mógł znaleźć dzieła, które wzbudziły jego zainteresowanie i podziw. W drugiej części dnia byliśmy w Teatrze Starym na przedstawieniu: „Trąbka do słuchania” Leonora Carrington w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Wspaniała gra aktorska skłaniała do refleksji i zadumy nad samym sobą, społeczeństwem i obowiązujących w nim reguł i zasad.

W drugim dniu zwiedzaliśmy gmach główny i pracownie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, tam spotkaliśmy naszych absolwentów uczestniczących w zajęciach plastycznych. W Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich mogliśmy zobaczyć Galerię Sztuki Starożytnej (starożytna mumia kota wzbudzała bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów plastyka). Kolejnym punktem wycieczki była ekspozycja w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka: „Sztuka dawnej Polski, XII- XVIII wiek”. Najcenniejszą częścią wystawy są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV wieku do początku XVI wieku, wśród nich przepiękna Madonna z Krużlowej ( ok.1410). Inne ciekawe wystawy w Pałacu to: „Sztuka Cerkiewna dawnej Rzeczypospolitej”oraz „Kraków na wyciągnięcie ręki” w piwnicach mogliśmy podziwiać 800 fragmentów najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski pochodzących m. in. z kościoła Mariackiego, katedry krakowskiej czy katedry gnieźnieńskiej.

Po krótkim pobycie na Krakowskim Rynku udaliśmy się do Galerii Sztuki Współczesnej MOCAK- tam wystawa „ Polityka w sztuce” i poruszające tematy ujęte w artystyczną formę. Z przemyśleniami, z obrazami i rzeźbami w głowie wróciliśmy do Krosna, była to długa, ale jakże ciekawa lekcja w której mogliśmy się zanurzyć w historii, dotknąć warsztatu twórczego, podpatrzeć i zaczerpnąć inspiracji oraz porozmawiać o rzeczach i sprawach podpatrzonych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: >> GALERIA ZDJĘĆ <<.

Grzegorz Tomkowicz

Jesteś tutaj: Home Aktualności Dwa dni w Krakowie

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.