Nowe kierunki kształcenia - ARANŻACJA WNĘTRZ oraz PROJEKTOWANIE WYROBÓW ARTYSTYCZNYCH!

Arrow up
Arrow down
Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

Konkurs recenzji rozstrzygnięty

Konkurs "Recencja ulubionej książki" został rozstrzygnięty. Duża grupa uczniów zechciała napisać o swoich fascyncjach czytelniczych.

I miejsce zajął Miłosz Tomkowicz z kl. II. Jego praca została nagrodzona książką.
II miejsce - Patrycja Rymar, Karolina Sondej.
III miejsce - Katarzyna Szul, Justyna Kazanecka.

Wyróżnienia otrzymały:
Angelika Ciupka i Aleksandra Żygłowicz.

Wszyscy laureaci otrzymali cząstkowe oceny celujące z języka polskiego.

Ewa Borcz

Oto praca Miłosza:

 

„A jak królem, a jak katem będziesz"


Książka Tadeusza Nowaka, wybitnego polskiego poety, prozaika i tłumacza, mocno zakorzenionego w etosie wsi, który - kreując indywidualny, niemalże liryczny obraz - stworzył zaskakującą i głęboką powieść o wiejskim świecie i fundamentalnych etycznych prawdach wpisanych w serce człowieka.

„A jak królem, a jak katem będziesz" opowiada o losach Piotra, który obwinia się o śmierć tych, których, jak uważa, w ten czy inny sposób zabił. Jego sumienie co chwilę szepcze mu, że to on jest tytułowym katem i że to on ma "czerwone sukno na rękach".

Tadeusz Nowak stworzył odmienny od wcześniejszych przedstawień wsi obraz - barwny i soczysty - chciałoby się napisać: jak błyszczące królewskie jabłko. Właśnie topos jabłka w tej książce bez wątpienia jest jednym z głównych motywów kreowanej rzeczywistości.

We wsi "zbudowanej" przez Nowaka co rozdział lata ktoś nad horyzontem, wskrzeszając pewien blask ze starych legend i ludowych bajek. Autor kształtuje wrażliwy system moralny głównego bohatera i pokazuje pierwotną prawdę na temat śmierci i odpowiedzialności za nią.

Nowak wplótł w powieść także wątek miłosny, który w połączeniu z folklorem tworzy wspaniały, niemal oniryczny obraz chłopskiej obyczajowości oraz przeżyć i uczuć Piotra, przeżywającego wewnętrzny konflikt.

Piotr w swoim poczuciu winy wpada w obłęd i nawet usprawiedliwiane społecznie morderstwo czyni jednym wielkim wyrzutem sumienia. Stawia się w środku umarłych, dla których przybrał imię kata.

"A jak królem, a jak katem będziesz" jest jedną z najlepszych powieści, jakie przeczytałem. Podoba mi się niebanalny, poetycki wyraz tego dzieła, a przede wszystkim przesłanie, jakim jest ukazanie tragicznych skutków "zabijania" na obszarze psychiki ludzkiej. Książka budzi w nas pytanie: Czym ono właściwie jest? Czy wina Piotra była czymś wyimaginowanym, czy osąd jego sumienia był trafny?

Jesteś tutaj: Home Aktualności Konkurs recenzji rozstrzygnięty