Nowe kierunki kształcenia - ARANŻACJA WNĘTRZ oraz PROJEKTOWANIE WYROBÓW ARTYSTYCZNYCH!

Arrow up
Arrow down
Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

DYSKRYMINACJA - Co to takiego?

dyskryminacjaspotkanie 2
 
9 kwietnia kl.I i kl.II (Igr.) wzięły udział w warsztatach przygotowanych przez pedagoga i psychologa szkolnego poświęconych tematyce dyskryminacji.
 
dyskryminacjaspotkanie 3
 
 
Wybór problematyki zajęć związany był z obchodzonym w dniu 21 marca Światowym Dniem Eliminacji Dyskryminacji Rasowej. W tym dniu w roku 1960  czarnoskórzy obywatele RPA protestowali w miejscowości Sharpville przeciwko przejawom dyskryminacji rasowej która przejawiała się w obowiązku noszenia przez nich specjalnych przepustek. Protest zakończył się krwawym odwetem ze strony policji.
Na spotkaniu przybliżono nam też sylwetki działaczy na rzecz zniesienia dyskryminacji rasowej: Martina Lutera Kinga, którego przemówienie z roku 1963 "Miałem sen" przedstawiającego wizję Stanów Zjednoczonych wolnych od segregacji rasowej jest jednym z najbardziej znaczących na świecie przemówień dla działaczy na rzecz praw człowieka i Jane Elliot - nauczycielki, edukatorki i trenerki antydyskryminacyjnej. Film " NIEBIESKOOCY" który zaprezentowano na naszych warsztatach przedstawiający ćwiczenie edukacyjne w którym Elliot podzieliła osoby na podległe i dominujące wg. koloru oczu uświadomił nam mechanizm funkcjonowania dyskryminacji. Po projekcji wywiązała się dyskusja na temat przejawów dyskryminacji, z którymi możemy spotkać się na co dzień związanych np, wiekiem, płcią, niepełnosprawnością. Prowadzące przywołały też przykłady zachowań dyskryminacyjnych w Polsce w stosunku do Romów czy osób pochodzenia żydowskiego. Wspomniały też o rasistowskich zachowaniach pseudokibiców. Zaapelowały byśmy byli "czujni" na wszelkie przejawy dyskryminacji z którymi się spotykamy w życiu.
 
dyskryminacjaspotkanie 1

Nieoczekiwanym, ale bardzo celnym podsumowaniem naszych warsztatów był teledysk grupy Rise Machine "Make it stop" traktujący o przemocy i dyskryminacji." Wyszukała" go dla nas Natalka Bielaszka. Dziękujemy! 

Osoby zainteresowane tematem odsyłamy do stron: http://www.bezuprzedzen.org
                                                                           www.autonomia.org.pl
 
Filmy które warto obejrzeć:   "Kolor Purpury", reż Steven Spielberg, USA 1985

                                         "Czas Cyganów", reż. Emir Kusturica,Jugosławia , Wlk.Brytania

                                         "Służące", reż.Tate Taylor ,USA 2011
 
                                         " Zniewolony", reż Steven McQueen,USA 2013                                              
 
                                                                                                                      E. Zajdel

 

Jesteś tutaj: Home Aktualności DYSKRYMINACJA - Co to takiego?