Nowe kierunki kształcenia - ARANŻACJA WNĘTRZ oraz PROJEKTOWANIE WYROBÓW ARTYSTYCZNYCH!

Arrow up
Arrow down
Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

Multimedia w sztuce 2011

W dniach 16-18 listopada 2011 Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach gościł uczniów i nauczycieli dwudziestu szkół plastycznych z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Jakubowicz i Jakub Tomkowicz.


Wykłady prowadzily osoby pracujace głownie z TVP. Pierwszego dnia poruszony został temat kubizmu oraz ekspresjonizmu w filmie, zaprezentowano również jedne z pierwszych filmow ekspresjonistycznych, wykłady były prowadzone przez dr Jacka Skorusa, oraz Ireneusza Kaznochę. Wieczorem odbyła sie prezentacja filmów nadeslanch przez uczniów. 

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Spotkanie z wybranym mistrzem".

Drugiego dnia wykład kontynuował I. Kaznocha poruszajacy zagadnienia filmów inspirowanych malarstwem. Popołudniowe spotkanie prowadził J. Fischer, poruszał on zagadnienia montażu, a także sposoby tworzenia interesujacych teledysków, oraz budowania napiecia w filmie.

Ostatniego dnia wykłady prowadziłla pani Dagmara Drzazga, reżyserka filmów dokumentalnych. Zaprezentowala kilka swoich filmów, w tym dwa poświęcone Lechowi Majewskiemu, polskiemu reżyserowi, którego retrospektywną wystawę dorobku zorganizowało w 2006 r. MoMA The Museum of Modern Art  w Nowym Jorku. Po obejrzeniu dokumentu o tym artyście zachecam do obejrzenia, w miarę możliwości, filmu który zostal stworzony w oparciu o obraz Pitera Bruegel'a "Droga na kalwarię", film nosi tytuł "Młyn i krzyż"    

Osobiscie czułem lekki niedosyt z powodu braku zajęć praktycznych. Warsztaty były jednak świetnym miejscem do poznania ciekawych ludzi jak i nowych rozwiązań w tworzeniu filmu.Ciekawym wydaje mi się również fakt na jak wiele sposobów można interpretować dzieło malarskie i przedstawić je za pomocą filmu.                     Kuba TomkiewiczAutorka dokumentu Dagmara Drzazga zarejestrowała proces twórczy reżysera Lecha Majewskiego na planie filmu "Młyn i krzyż", w którym wystąpili znani aktorzy - Charlotte Rampling, Rutger Hauer i Michael York. "Lech Majewski - świat według Bruegla" jest produkcją TVP autorka filmu, który m.in zobaczyliśmy w ramach warsztatów nie tylko śledziła pracę na planie, ukazała również tajniki filozofii Pietera Bruegla Starszego, którego obraz, "Droga krzyżowa", jest motywem przewodnim filmu" 

Majewski w swoim filmie „Młyn i krzyż”, powstałym we współpracy z amerykańskim historykiem sztuki Michealem F.Gibsonem - autorem eseju o tym samym tytule, przenosi nas w czasie do 1563 roku, do krainy zwanej Flandrią i na naszych oczach ożywia obraz Pietera Bruegla „Droga krzyżowa”. Z pośród kilku dziecięciu bądź większej liczby namalowanych postaci wybiera 12 osób i opisuje ich losy. A zatem widzimy samego artystę Bruegla, zbierającego szkice do obrazu, widzimy życie sąsiadów artysty, a także przypadkowych przechodzących, widzimy człowieka ciągnącego swój krzyż, ukrytego pomiędzy inne wydarzenia. Główną rolę - Bruegla zagrał Rutger Hauer, w rolę bankiera i kolekcjonera obrazów Bruegla wcielił się Micheal York, zaś rolę Marii zagrała Charlotte Rampling. (żródło)

Zajęcia praktyczne - oświetlenie w filmie

Liczenie głosów - nagroda publiczności

Organizatorzy i jury ogłaszający swój werdykt

pierwsze miejsce zdobył film uczniów z Nowego Wiśnicza. Poniżej prezentujemy naszą realizację.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Multimedia w sztuce 2011

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.