Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

"Pandemiumium"

W ostatnim dniu ubiegłego roku otrzymałem książkę zatytułowaną "Świat w grupie ryzyka". Zawiera ona nagrodzone teksty w Konkursie literackim "Dziennik pandemiczny", którego organizatorem był Instytut Literacki.

Wśród nagrodzonych, o czym już pisałem kilka miesięcy temu, jest Miłosz Tomkowicz. Miłosz w 128 wierszach daje obraz prześladującej nas od marca 2020 roku pandemii. Ukazuje emocje, uczucia i towarzyszące każdemu człowiekowi z osobna i wszystkim naraz. Skala tych uczuć jest rozległa, od depresyjnych nastrojów poprzez załamanie, nadzieję, rozpacz, oczekiwanie, miłość, euforię. Ten zbiór wierszy jest niezwykle "konkretny". Utwory tworzą logiczną, pełną związków przyczynowo-skutkowych całość, a jednocześnie każdy wiersz może istnieć samodzielnie.

Czytając je dostrzegamy siebie, nasz świat, nasze życie (także w szkole), nasze problemy, rozterki i sukcesy.

Autor nie tylko obserwuje, on także ocenia, gloryfikuje i piętnuje postawy, poglądy, polityków, dziennikarzy, LUDZI!

Wydaje się, że podmiot liryczny (autor) szuka wsparcia i znajduje je w Bogu. Już w pierwszym wierszu, zbudowanym na wzór modlitwy (litanii) pisze:
"Miłościwy Boże ocal świat 
straszliwie żałujemy za swe grzechy ocal nas..."

Daje się zauważyć, że dla Miłosza ważny jest też zapis graficzny poszczególnych utworów. Rozstrzelone wersy i litery, oszczędność znaków interpunkcyjnych, pisownia wielkich liter nie są przypadkowe. One też mówią, przekazują myśli i idee i nie boję się napisać, że uczą.

Polecam Wszystkim lekturę tego znakomitego zbioru wierszy. Warto także przeczytać teksty pozostałych laureatów konkursu.

Miłosz, serdecznie Ci gratuluję. Życzę kolejnych wspaniałych dokonań artystycznych i naukowych.

Zbigniew Gleń

Jesteś tutaj: Home Aktualności "Pandemiumium"

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.