Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

"Z inspiracji Patrona" Tadeusza Brzozowskiego - wystawa nauczycieli PLSP w Krośnie

inspiracja Brzozowskim3

Czterdziestolecie istnienia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie to okazja do wspomnień i refleksji, do analizy  tego wszystkiego, co spotkało nas w ciągu minionych lat. Zmieniało się miejsce szkoły i choć wiemy, że szkoła to nie tylko budynek ze  ścianami, ale przede wszystkim tworzący ją ludzie, to aspekt warunków lokalowych zaważył na przeniesieniu szkoły  z Miejsca Piastowego, która od 1979 tam istniała. Od 1992 roku szkoła wpisuje  się w koloryt „miasta szkła”. Kształci uzdolnioną plastycznie młodzież. Szkoła to przede wszystkim uczniowie, obdarzeni talentem, wrażliwi, oczekujący wsparcia, pełni pomysłów, otwarci i kreatywni. Przez kilka lat swego młodego życia poznają tajniki sztuk  plastycznych,  „wyfruwają” dalej, by zdobywać nowe doświadczenia, poszukiwać szczęścia, rozwijać  pasje i pozostawiają szkolne  miejsce dla młodszych kolegów.

Szkoła to pedagodzy, którzy z pasją pedagogiczną dzielą się wiedzą i umiejętnościami,  pomagają młodym ludziom rozwijać  talent i ekspresję twórczą. Praca bywa dla nich ciekawym i zarazem zaskakującym doświadczeniem zmienności szkolnego życia. Tworzą się relacje, które dają mnóstwo satysfakcji z pracy i pozwalają z  surowej materii  uczniowskiej wydobywać piękno artystycznej osobowości.
Różne są koleje losu, bywa, że ludzie odchodzą… Pozostawiają ślad - większy lub mniejszy, ale myślę, że kolorowy. Ślad, ze szkolnego życia, w którym szkolne rozterki, rozmowy przeżywania i odkrywania sztuki, zamieniają się w rzeczywistość najważniejszą: pasję życia i tworzenia, poszukiwania, dociekania, odnajdywania piękna i prawdy…

Ważnym wydarzenie dla społeczności „plastyka” było nadanie szkole imienia. Dzięki staraniom dyrektora szkoły Zbigniewa Glenia, pedagogów, a przede wszystkim zaangażowaniu Państwa Wacława i Doroty Kuczmów w 1989 roku Patronem szkoły został Tadeusz Brzozowski, znany artysta malarz, rysownik, pedagog, projektant tkanin, scenograf. Dzień nadania imienia szkole i towarzyszące temu uroczystości na trwałe zapisały się  nie tylko w pamięci inicjatorów, ale przede wszystkim w pamięci osób uczestniczących  w tych wydarzeniach. Dla pedagogów PLSP i uczniów osobowość profesora T. Brzozowskiego, jego osiągnięcia artystyczne, pozostawione teksty, stanowiły i stanowią niewyczerpane źródło inspiracji i niedościgniony wzorzec. Społeczność szkolna wiele razy stawała przed wyzwaniem, którego „prowokatorem” był Tadeusz Brzozowski. Uczniowie tworzyli prace plastyczne, rysunkowe i malarskie, projekty rekwizytów czy strojów inspirowanych jego twórczością, wymyślali przedstawienia teatralne, w których Patron był głównym „aktorem”, prześcigali  się z wiedzy o T. Brzozowskim.

Wystawa „Z inspiracji Patrona” to kolejna odsłona fascynacji osobowością twórczą T. Brzozowskiego. Tym razem pedagodzy plastycy szukali inspirujących tematów związanych z Brzozowskim. Zachwyt nad linią, plamą malarską, czy kolorystyką sprawił, że możemy oglądać prace wyjątkowe i oryginalne, nacechowane indywidualnością każdego z uczestników. Każdemu z nich Patron Tadeusz Brzozowski podsuwał pomysły, wyciskał kolory z tub, pokazywał kierunki linii czy podpowiadał tytuły dzieł.

Prace prezentowane na wystawie to dzieła  pedagogów plastyków uczących  obecnie w szkole i trzech osób zaproszonych, które pełniły funkcję kierownika sekcji przedmiotów artystycznych, miały styczność z osobą Patrona, a także  zapisały się w historii szkoły budując  jej artystyczny wizerunek zbieżny z wartościami propagowanymi przez Tadeusza Brzozowskiego.

Grzegorz Tomkowicz

inspiracja Brzozowskim2

inspiracja Brzozowskim

Wystawa czynna w Piwnicy PodCieniami w Krośnie do 7 marca 2020 r

inspiracja Brzozowskim Wacław

Wacław Kuczma

inspiracja Brzozowskim Roman

Roman Górka

inspiracja Brzozowskim Piotr

Piotr Wójtowicz

inspiracja Brzozowskim Ela

Elżbieta Skóra 

inspiracja Brzozowskim Joanna

Joanna Grudzień - Akslar

inspiracja Brzozowskim Kazek

Kazimierz Łach

inspiracja Brzozowskim Mirek

Mirosław Szudy

inspiracja Brzozowskim Paweł

Paweł Leszega

inspiracja Brzozowskim Krzysiek

Krzysztof Antosz

inspiracja Brzozowskim Grzesiek

Grzegorz Tomkowicz

inspiracja Brzozowskim Marcin

Marcin Płoszaj

Jesteś tutaj: Home Aktualności "Z inspiracji Patrona" Tadeusza Brzozowskiego - wystawa nauczycieli PLSP w Krośnie

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.