Nowe kierunki kształcenia - ARANŻACJA WNĘTRZ oraz PROJEKTOWANIE WYROBÓW ARTYSTYCZNYCH!

Arrow up
Arrow down
Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

Krosno - Energodar

Energodar 1

W dniach 1-11 października 2018 roku wspólnie z uczniami ze Szkoły Muzycznej i Gimnazjum nr 4 wybraliśmy do Energodaru na zaproszenie tamtejszej Polonii. Podróż trwała bardzo długo. Najpierw busem do Lwowa, potem pociągiem do Zaporoża a na koniec autobusem, w sumie ponad 30 godzin w drodze. Wszelkie trudy wynagrodziło nam bardzo ciepłe przyjęcie.

Pierwszy dzień, a właściwie wieczór był przeznaczony na zakwaterowanie w hotelu i regeneracja utraconych podczas trzydziesto-kilku godzinnej podróży sił.

W drugi dzień zwiedziliśmy miasto, spotkaliśmy się z jego prezydentem, który obdarował nas podarunkami i powiedział, że jeden z jego przodków był Polakiem. Wieczorem byliśmy uczestnikami zorganizowanego dla nas jarmarku, na którym obejrzeliśmy przygotowane pokazy tańca oraz przedstawienie.

Trzeci dzień zaczęliśmy od nauki w miejscowej szkole plastycznej, tradycyjnych ukraińskich wycinanek i rzeźbienia w glinie. Następnie pojechaliśmy autokarem odwiedzić Szkołę Cudów dla najzdolniejszych uczniów na Ukrainie. Tam zorganizowano dla nas warsztaty lepienia glinianych naczyń i figurek. Zwiedziliśmy też przyszkolne muzeum.

Czwartego dnia spotkaliśmy się z marynarzami, którzy wprowadzili nas w tajniki swojego zawodu, chętni mogli popływać łódką i zwiedzić przycumowany statek. Po południu czekała na nas nauka robienia „Zephyrów” - ukraińskich bez. Te niebiańsko słodkie przysmaki od razu rozpłynęły się w naszych ustach. Pod wieczór zorganizowano dyskotekę integracyjną (takie dyskoteki organizowano co drugi dzień!).

Dzień piąty rozpoczął się bardzo wcześnie i stał się dla nas okazją do zetknięcia się z kulturą Kozaków Zaporoskich, z którymi spotkaliśmy się w skansenie na wyspie Chortyca w Zaporożu. Następnie urzekły nas kozackie pokazy (m. in. jazdy konnej). Na długo zapamiętamy futrzane czapki chwytane w galopie i okraszone żartami nawoływania wąsatego atamana. Po „kozackich” wrażeniach odbyliśmy rejs po Dnieprze, w czasie którego mogliśmy podziwiać jedną z najpiękniejszych rzek Europy. Na koniec odwiedziliśmy jeszcze Sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego w Zaporożu, gdzie spotkaliśmy się z okoliczną Polonią.

Dzień szósty zaczęliśmy od wysłuchania historii na temat bandury- ukraińskiego instrumentu narodowego. W szkole muzycznej uczyliśmy się też ukraińskich piosenek ludowych takich jak „Zielene Żyto” i „Czerwona Ruta”. Resztę dnia spędziliśmy w energodarskim parku, gdzie zorganizowano dla nas piknik oraz zabawę w podchody. Większość z nas po raz pierwszy miała okazję skosztować ukraińskiej zupy rybnej – uchy.

Dzień siódmy był dla nas szczególnym przeżyciem. Wstaliśmy wcześnie rano i wsiedliśmy w specjalnie przygotowany dla nas autokar… Zostaliśmy zawiezieni pod Zaporoską Elektrownię Atomową. Zwiedzaliśmy ośrodek szkolenia dla przyszłych pracowników elektrowni, co śmielsi mogli zaglądnąć w otchłanie reaktora. Wieczorem odbyła się ostatnia już dyskoteka, pokaz tańców ludowych oraz fajerwerków, zrobiono ostatnie pamiątkowe zdjęcia… Wszyscy mieli łzy w oczach.

Następnego dnia, wczesnym rankiem żegnani przez miejscowych Polaków i Ukraińców opuściliśmy miasto Energodar. Obdarowani ogromną ilością jedzenia, ruszyliśmy autobusem do miasta Dnieprow, gdzie czekał na nas pociąg i długa podróż do domu …

Energodar 2

Energodar 4

Energodar 3

Jesteś tutaj: Home Aktualności Krosno - Energodar

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.